zpět

NOVOTNÍ Z HLÍNY, FEDEROVI, KUŘÁKOVI A HLAVSOVI                                                                        

novotny_frantisek_1881_003.jpg

František Novotný *1881

František Novotný se narodil v roce 1881 v Hlíně na Chrudimsku jako nejmladší dítě v rodině krejčího Jana Novotného a Nepomuceny Turkové, dcery řídícího učitele z Vrbatova Kostelce. Jeho o 22 let starší bratr Jan se stal katolickým knězem, děkanem v Novém Městě nad Metují a svého bratra vydržoval na studiích. František vystudoval klasickou filologii na filozofické fakultě Karlovy univerzity, po studiích působil jako profesor na gymnáziu, oženil se a narodila se mu dcera.

Do první světové války odešel v srpnu 1914 jako poručík v záloze 18. praporu polních myslivců. Zpočátku velel setnině na ruské frontě, zde byl ale 29. října 1914 zraněn a až do června 1915 poslán na dovolenou. Po provedeném superarbitračním řízení byl v důsledku zranění klasifikován jako "k řadové službě nezpůsobilý, místních služeb schopný". Po ukončení dovolené střídavě vykonával funkci velitele náhradní setniny 18. praporu polních myslivců ve Lvově a v Uhrách a instrukčního důstojníka ve škole pro záložní důstojníky 11. armádního sboru v Krnově a v Kamionce Strumilowe v Haliči. V posledním roce války byl velitelem školy pro výcvik jednoročních dobrovolníků. Válku končil v hodnosti setníka v záloze.

V roce 1918 získal doktorát a roku 1920 byl jmenován řádným profesorem na filozofické fakultě brněnské univerzity, kde působil až do roku 1957. Byl  děkanem filozofické fakulty, prorektorem univerzity, autorem velkého Latinsko - českého slovníku a přeložil kompletní dílo Platóna.

novotny_jan_1833_001.jpg

Jan Novotný *1833

 

 

federova_karla_1875_006.jpg

Karla Federová *1875

Františkovou ženou se v roce 1907 stala Karla Federová. Jejím otcem byl Josef Leopold Feder, nájemce pivovaru v Mýtě (bratr Marie Federové, matky výše jmenovaného Jaroslava Novotného),  matkou Anna Kuřáková, dcera Karla Kuřáka, obchodníka dřívím z Podskalí. Již Karlův dědeček František byl pobřežným, otec Šimon dřevař a sám Karel byl městským radním. Starší Karlův bratr František Kuřák byl lékař, porodník a toxikolog, profesor vysokých škol v Praze, Vídni a Innsbrucku.

Matkou Anny Kuřákové byla Marie Hlavsová, dcera Josefa Hlavsy, mlynáře a majitele jednoho z Novoměstských mlýnů na pražském Primátorském ostrově. Mariina sestra Anna Hlavsová byla členkou vlasteneckého kroužku, který se scházel  za vedení Karla Amerlinga a Bohuslavy Rajské u Fričů.

Mlynář Josef Hlavsa pocházel z Lidic, kde se tento rod vyskytoval již několik generací, jeho děd Josef Hlavsa byl lidickým rychtářem.

V rodině se léta traduje, že praotcem tohoto rodu byl Jan Hlavsa z Liboslavě, jeden z prvních stoupenců Lutherova učení, který byl v letech 1515-1517 purkmistrem Starého Města Pražského a roku r. 1522 při korunovaci krále Ludvíka Jagellonského byl povýšen s predikátem "z Liboslavě" do stavu rytířského. Jeho syn Petr Hlavsa z Liboslavě byl v letech 1553-1561 císařským vrchním mincmistrem, který tehdy sídlil v Kutné Hoře, Petrův vnuk Radslav po bělohorské bitvě přestoupil ke katolické víře a roku 1624 se stal kutnohorským purkmistrem. 

Sestra Karly Federové Marie se provdala za Josefa Friče, zakladatele hvězdárny v Ondřejově, který byl synem  revolucionáře Josefa Václava Friče.

 

feder_josef_d1901_001.jpg

Josef Leopold Feder *1842

 

 

 

novotny_karel_1904_014.jpg

Jana Novotná *1908 a Karel Novotný *1904

František Novotný a Karla Federová měli jedinou dceru Janu (všemi ale nazývanou Hana, Hančí), moji babičku, která se narodila v roce 1908 a později se stala středoškolskou profesorkou angličtiny.

V roce 1922 František Novotný ovdověl a roku 1931 si bere za ženu Věru Bakalinskou, ruskou emigrantku, která se svou matkou a sestřinou rodinou utekla před bolševiky z Kyjeva do polské Poznaně. Jejich domácnost se stala místem setkávání osobností brněnského kulturního a akademického života i ruské emigrace za války i v poválečných letech. Ve své publikační aktivitě byl neúnavný, výčet jeho prací je obsáhlý, svůj psací stůl opustil tři týdny před smrtí v 83 letech.

 

Roku 1932 se opět spojují nitky obou rodin Novotných - vnuk Marie Federové Karel Novotný si bere vnučku jejího bratra Josefa, Janu Novotnou. Mají spolu tři děti: Evu - mou maminku, Karla a Hanu.

novotna_eva_1932_016.jpg

Hana, Eva a Karel Novotní

         zpět